Judit írt Morzsikának, mert az ő Labradorja néha engedetlenkedik
- "elhurcolja a virágaimat" Lássuk be, ez nehéz eset. Feltételezem, hogy akkor teszi ezt, amikor nem látja senki. Ennek nyilván az az oka, hogy unatkozik, és aktuálisan jó játéknak tűnik a virágokat rágcsálni. Sajnos az ilyen kártevésekről nehéz leszoktatni a kutyust, mert nem tudjuk társítani a büntetést a cselekedettel. Semmiképpen sem szabad "kapásból" kikapnia a kutyusnak, mert akkor azt fogja tapasztalni, hogy ha hazajön a Gazdim, akkor kikapok. Ezt pedig nem akarhatjuk. A legjobb módszer az, ha sikerül meglesnünk a kis gonosztevőt, amikor elkezdi a huncutkodást, és akkor határozottan rászólni. De ha ez nem megy, akkor annyit tehetünk, hogy megállunk a megrágott virágnál és rámutatunk. Ha erre a kutyánk elsunnyong, akkor érti, hogy bajt csinált. Ha vidáman odajön hozzánk, akkor semmiképpen se bántsuk, mert fogalma sincs, hogy rosszat tett. Ekkor csak mutassunk rá a virágra, nézzünk a kutya szemébe és mondjuk, hogy "nem szabad". De mint az elején írtam: ez nehéz eset.
- "Nem jön oda ha hívom." Egy Labradort meglehetősen stabilan meg lehet tanítani arra, hogy odajöjjön hozzánk, ha hívjuk. Néhány dolgot azonban végig kell gondolnunk, mielőtt belekezdünk a kiképzésbe.
- Válasszuk külön a "gyere" és a "hozzám" vezényszavakat. A "gyere" legyen egy általános jelzés a kutyának, ha séta közben lemarad, vagy ha kertben azt szeretnénk, hogy ránk figyeljen, ha játszani hívjuk, stb. A "hozzám" vezényszó viszont legyen a szentség. Ha ezt biztosan tudja kutyánk, akkor sok kellemetlenségtől, veszélytől megóvhatjuk.
- Soha ne hívjuk be a kutyát, ha meg akarjuk büntetni. Ha feltétlen büntetni akarunk, akkor válasszuk szét a behívás sikerét a büntetéstől. Ha nem tudjuk szétválasztani, akkor nem fogja tudni a kutya, hogy miért büntetik, és akkor nemcsak felesleges, de káros is.
- A behívás gyakorlását ne akkor kezdjük, ha a Labrador számára kellemetlen dolgot akarunk tenni. (pl. bezárni valahova)
- Kezdetben ne akkor hívjuk be a kutyát, ha valami kellemes dolgot csinál éppen. Nem fog engedelmeskedni és ezzel ő győzött.
- Ha egyszer behívtuk, akkor ragaszkodjunk a végrehajtáshoz.
Ha ez már megy, akkor növeljük a távolságot, de figyeljük, hogy mennyit bír a kutya. Ha elmozdul, akkor ültessük ugyanoda vissza.
Néhány alkalom után érdemes azzzal összekötni, hogy rögtön üljön is le, ha odajött hozzánk. Így teljes a behívás.